Her şartta görevini en iyi şekilde yerine getiren ordumuzun ihtiyacı olan Askeri (Güvenlik) Hastaneleri ile sağlık yönünü de kuvvetlendirmenin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Bizlerin amacı; gelecek nesillerin bizlerin yaşadığı zorlukları yaşamamasını sağlamak olmalıdır.

Günümüz dünyasında savaşlar  teknolojik ve biyolojik olarak ikiye ayrılmaktadır. Biyolojik Savaş materyalleri arasında kimyasallar, bakteri, virüs, salgın hastalık gibi kitlesel kayıplara neden olduğu bilinmektedir. Bu gibi durumlara hazırlıklı bir gelecek için Askeri (Güvenlik) Hastaneleri'nin açılması ülkemizin de kazanımı olacaktır. 

Güvenlik hastaneleri açılmalıdır. Çünkü;

·         Biyolojik veya kimyasal savaşlarda MSB ve TSK’nin görevini ifa edebilmesi, oluşabilecek zararları önleyebilmesinin önünü açacak yerler olmasından dolayı önemlidir. Hatta halka hizmet verecek kamu birimleri için tecrübe aktarımı yapabilecek kurumlardır.

·         Jeopolitik öneme sahip olan ülkemiz birçok ülkeden de askere eğitim vermektedir. Kardeş ülkelere savaş cerrahisini, muharebe tıbbını öğretecek ve tıp eğitimleri içinde merkez olabilecektir. Ayrıca tıbbi tecrübe oluşturulması için de önemlidir.

·         Savaş tıbbı farklı bir alan olduğundan, bu alanda yetişmiş sağlık personeli ülke için büyük kazanım ve vazgeçilmezdir.

·         Vatani görevini yapan Mehmetçiklerimiz için kışlalara kurulmasını önerdiğimiz Askeri (Güvenlik) Hastaneleri'nin kışlalarla organik bağlantısı olacağından, kalabalık insan gruplarının sağlık disiplinini daha kolay şekilde sağlayacaktır. Hatta nakillere ihtiyaç duyulmadan tedavi ve kontrol edilebilecektir.

·         Sağlık Bakanlığı'nın tamamı sivil olan sağlıkçı ve destek birimi çalışanlarının da yine gerektiğinde savaş, operasyon, terör bölgesi vb. tehlikeli ve değişik yaralanma, uzuv kaybı, mühimmat yanığı,kimyasal yanık vb. konularında Askeri Hastane personellerinin geçmiş tecrübelerinden faydalanarak tedavi sürelerini kısaltacaktır.

·         Tehlike oranı yüksek savaş, OHAL gibi durumlarda hareket alanlarına hâkim tıbbı personel kalıcı olmalı ve hizmete esas olarak en yakın yerde mevkilendirilmesi açısından da önemlidir.

·         Askeri (Güvenlik) Hastaneleri,şehit sayısının azalmasına tesir edebilecek teçhizat ve malzeme içeren merkezlerdir.

·         Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı  ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dâhilinde sağlık hafızasını oluşturmakla beraber,yine aynı kurumların yurtiçi ve yurtdışı görevlerinde coğrafi bölgenin kalıcı sağlık haritasına göre operasyonlara bilgi aktarımı, ilaç , aşı temini veya gereksinimlerinin tespit edilmesini sağlayacaktır.

·         Askeri görevler icra edilirken karşılaşılan tıbbı verilerin işlenerek izlenmesi gereken aşamaların takibi verilen hizmetin kalitesine yansıyacaktır.

·         Türk ordusu NATO’nun en tecrübeli ve geniş ordularındandır. Ortak NATO üslerinde sağlık hizmetleri periyodik muayeneler ve paydaş ordu mensuplarına sağlık konusunda müdahale edebilecek mükellefiyetleri yerine getirmek amaçlı bu hastanelerin faaliyette olması önemlidir.

 

·         Gazilerimizin uzun tedavi süreçlerinde yaşamış oldukları kayıpların etkisi ile hassaslaşan psikolojik yapılarına uygun, tecrübeli sağlık hizmeti alması için MSB, TSK, MİT, EGM ve SGK çalışanlarının tamamının gönül rahatlığı içerisinde işini yapmasını kolaylaştıracaktır. Bu vesileyle birçok devlet adamının da ifade ettiği gibi yukarıda adı geçen kurumlarımızın sağlık konusundaki elzem ihtiyacının yeniden dizayn edilmesi gerekmektedir.

·         Dünyayı sarsan coronavirüs (covid 19) salgınında, İngiltere'de ordunun desteği ve Amerika'da hastane gemisinin destek vermesi için çağrılması, Fransa'da sağlık hizmetlerine dahil olması da işaret ettiğimiz gerekliliği örneklendirmektedir.

Ayrıca başta Coronavirüs salgını ve sonraki süreçlerde karşılaşma ihtimalimizin olduğu salgın hastalıklar nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının "şehit" statüsünde kabul edilmeleri de önem arz etmektedir. 

Kamuoyunun da bu konuda bilgilendirerek karar vericilere doğru bilgilerin aktarılması memleket menfaatinedir. Sime - Sen olarak, vatanımızın ve milletimizin faydasına hizmet edecek taleplerimizin takipçisi olduğumuzu bildirir, her vatanperverin de bunu destekleyeceğini biliyoruz.